http://www.foxnews.com/world/2018/08/26/former-vatican-diplomat-calls-for-pope-francis-to-resign-claims-ignored-sex-abuse-allegations.html

http://dwiki.wolnespoleczenstwo.org/VaticanDiplomatCallsPopeToResign

2018-08-26

Były dyplomata z Watykanu wzywa papieża Franciszka do rezygnacji, twierdzi, że zignorował oskarżenia o wykorzystywanie seksualne

Autor: Hollie McKay | Fox News

Ogromny skandal nadużyć seksualnych ukryty przez Kościół katolicki odsłonięty

Ognisty testament opublikowany w niedzielę wzywa papieża Franciszka do ustąpienia, twierdząc, że najwyższy autorytet władzy apostolskej został poinformowany wkrótce po tym, jak został papieżem w 2013 r., źe były arcybiskup Waszyngtonu, były kardynał Theodore McCarrick , angażował się w bezprawne seksualne niedyskrecje, ale papież wybrał nie działać.

"Moje sumienie wymaga również od mnie ujawnienia faktów, których doświadczyłem osobiście, dotyczących papieża Franciszka, które mają dramatyczne znaczenie", napisał arcybiskup Carlo Maria Viganò, w liście jedenasto stronicowym, opublikowanym przez National Catholic Register i LifeSiteNews . "Papież Franciszek musi być pierwszym, który dał dobry przykład kardynałom i biskupom, którzy ukryli nadużycia McCarrick'a i zrezygnowali z nich wszystkich".

Viganò, który był ambasadorem watykańskim w Stanach Zjednoczonych od 2011 do 2016 roku, twierdzi, że dwóch byłych ambasadorów napisało do Watykanu w 2000 i 2006 roku, aby udokumentować, że McCarrick zaangażował się seksualnie z seminarzystami i księżmi. Jako watykański sekretariat stanu w owym czasie, Viganò opowiedział się za karaniem kardynała.

FILE - Na tym zdjęciu z dnia 14 listopada 2011 r. Kardynał Theodore McCarrick modli się podczas corocznego zgromadzenia jesiennego Konferencji Katolickich Biskupów Katolickich w Baltimore. Zarzuty, że najbardziej szanowany kardynał amerykański wielokrotnie molestowany seksualnie zarówno przez chłopców, jak i przez dorosłych seminarzystów, postawił pytania o to, kto wie w hierarchii Kościoła katolickiego i co papież Franciszek zamierza z tym zrobić. Jeśli zarzuty wobec kardynała Theodore'a McCarrick'a potwierdzą, czy Franciszek odwoła swój tytuł kardynała, usankcjonuje go na całe życie modlitwą, a nawet odwetuje go, oczekiwaną sankcją, jeśli McCarrick był zwykłym kapłanem? (AP Photo / Patrick Semansky, File)

Upadły były kardynał Theodore McCarrick (Copyright 2018 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Stwierdza również, że około 2009 lub 2010 r. Papież Benedykt XVI poufnie nałożył sankcje na McCarrick - zasadniczo zakazując mu działalności publicznej i prowadząc życie modlitewne i pokutne - ale Franciszek następnie zdecydował się przywrócić go, "przykryć" dla go i popchnąć go do roli "zaufanego doradcy".

"Zepsucie osiągnęło szczyt hierarchii Kościoła", napisał Viganò, dodając, że powiadomił Francisa o zarzutach przeciwko McCarrickowi po tym, jak został wybrany na papieża pięć lat temu i zaalarmował go o ustanowione sankcje - ale jego raport rzekomo padł na głuchą uszy. "Błagam wszystkich, a zwłaszcza biskupów, aby zabierali głos, aby pokonać ten spisek milczenia, który jest tak rozpowszechniony, i aby zgłaszali przypadki znęcania się, o których wiedzą, mediom i władzom cywilnym".

ARCHAEOLOGI FEAR BIBLIJNE ARTYKUŁY, ZABYTKI NIE BĘDĄ PRZETRWAĆ JEMNEJ WOJNY

NAJLEPSZE ZNACZENIA W SPRAWIE RAPORTU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO: PA. KAPŁANOWI MOLESTOWALI WIĘCEJ NIŻ 1000 DZIECI

Po wewnętrznym dochodzeniu, kościół ogłosił w czerwcu, że znalazł "wiarygodne dowody", że ówczesny kardynał McCarrick molestował seksualnie nastolatkę 47 lat wcześniej. W lipcu, po pojawieniu się kolejnych zarzutów - w tym od proklamacji od urzędników Kościoła katolickiego w New Jersey, tajne osady zostały uprzednio uczynione co najmniej dwoma oskarżycielami McCarrick . Papież Franciszek zasiada podczas cotygodniowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie, w środę, 16 maja 2018 r. Papież Franciszek ostrzegł w środę, że ostatni spazm przemocy w Ziemi Świętej tylko szkodzi szansom na pokój i wezwał do wznowienia wysiłków w dialogu i sprawiedliwości. (AP Photo / Alessandra Tarantino)

Papież Franciszek (Copyright 2018 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

88-latek wyodrębnił się z Kolegium Kardynałów, pierwszej osoby, która zrobiła to od dziesięcioleci, podczas gdy Watykan powiedział, że będzie sądzony zgodnie z prawem kościelnym.

Niemniej jednak McCarrick konsekwentnie utrzymał swoją niewinność i powiedział, że był "zszokowany", gdy dowiedział się o roszczeniu z udziałem dziecka prawie pięć lat wcześniej.

Komunikat wybuchowy Viganò pojawia się podczas historycznej wizyty Papieża w Irlandii, pierwszej od papieża od 1979 roku, która w znacznym stopniu została zaciemniona przez rozwijający się kryzys związany z nadużyciami seksualnymi obejmujący wiele krajów od USA, Australii i Chile.

W sobotę papież Franciszek potępił nadużycia w przemówieniu do premiera Irlandii Leo Varadkara w Zamku Dublińskim i spotkał się cicho z ofiarami irlandzkich ofiar. W niedzielę rano ponownie poprosił o ułaskawienie z powodu długotrwałych nadużyć w irlandzkich instytucjach kościelnych podczas wizyty w sanktuarium maryjnym w Knock.

"Nikt z nas nie może nie poruszyć opowieści o młodych ludziach, którzy doznali znęcania się, zostali pozbawieni swojej niewinności i pozostawieni bliznami" - powiedział Franciszek dziesiątkom tysięcy zbieraczy w świątyni. "Ta otwarta rana wzywa nas do bycia stanowczym i decydującym w pogoni za prawdą i sprawiedliwością. Błagam o przebaczenie za te grzechy oraz za skandal i zdradę odczuwane przez tak wielu innych w Bożej rodzinie. "CHICAGO, IL - 18 LISTOPADA: Arcybiskup Carlo Maria Viganò, nuncjusz apostolski Stanów Zjednoczonych, odczytuje mandat apostolski podczas Mszy Instalacyjnej Arcybiskup Blase Cupich w Holy Name Cathedral, 18 listopada 2014 w Chicago. Cupich został nazwany we wrześniu przez papieża Franciszka, aby zastąpić odchodzącego na emeryturę kardynała Francisa George'a. (Zdjęcie: Charles Rex Arbogast-Pool / Getty Images)

Carlo Maria Viganò (2014 Getty Images)

Jednak aktywiści i ofiary nadużyć w Irlandii wyrazili rozczarowanie, że papież Franciszek nie ogłosił ostatecznych środków ani nie przyznał Watykanu odpowiedzialności za rzekome zatory.

Przedstawiciel biura prasowego Watykanu nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Hollie McKay jest reporterką FoxNews. Com od 2007 roku. Z Bliskiego Wschodu donosiła o powstaniu i upadku grup terrorystycznych, takich jak ISIS w Iraku. Śledź ją na Twitterze w @holliesmckay