http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-etiopia-zakazuje-adopcji-dzieci-przez-cudzoziemcow,nId,2506653

rmf24 - Strona główna

Etiopia zakazuje adopcji dzieci przez cudzoziemców

Środa, 10 stycznia (18:58)

Etiopia wprowadziła zakaz adopcji dzieci przez cudzoziemców. Ma to związek licznymi przypadkami zaniedbywania, czy wręcz wykorzystywania małych Etiopczyków za granicą.

Co piąta sierota adoptowana przez obywateli Stanów Zjednoczonych pochodzi z Etiopii.

Wśród rodziców adopcyjnych etiopskich dzieci są także gwiazdy filmowe, takie jak i . Ich córka Zahara urodziła się w Etiopii. Para amerykańskich aktorów - jeszcze jako szczęśliwe małżeństwo - adoptowała ją w 2005 roku.

Od 2013 roku trwa debata na temat międzynarodowej adopcji, po tym jak amerykańskie małżeństwo zostało skazane za zabójstwo dziewczynki adoptowanej z Etiopii. Swoją nastoletnią córkę maltretowali i zagłodzili na śmierć.

Dwa lata temu w kontrowersyjnych okolicznościach Dania zakazała adopcji etiopskich dzieci, tłumacząc ten fakt obawami związanymi z handlem ludźmi.

Rząd Etiopii twierdzi, że sieroty i inne dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji powinny trafić pod opiekę lokalnych organizacji wsparcia. Zdaniem niektórych posłów, kraj ma jednak zbyt słabo rozwinięte tego typu struktury.

Według danych Departamentu Stanu od 1999 roku do Stanów Zjednoczonych adoptowanych zostało ponad piętnaście tysięcy dzieci z Etiopii. W Europie sieroty z Etiopii najczęściej trafiają do rodzin z Włoch, Francji oraz Hiszpanii.

(mk)

BBC

Copyright © 1999-2018 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu